geo5 son dakika haberler

Asya Piyasaları Canlı Güncellemeler (27 Mart 2024)

0
16

Asya hisse senedi piyasaları Çarşamba günü yükseldi ve Çin’den gelen güçlü veriler ve ABD’den gelen ılımlı enflasyon haberleri yatırımcıların risk iştahını artırdı.

MSCI Asya Pasifik endeksi son işlemde %0,5 artışla işlem gördü. Japonya’nın Nikkei endeksi %0,8 yükselirken, Hong Kong’un Hang Seng endeksi %1,1 arttı.

Çin’de, Shanghai Composite endeksi %0,7 yükselirken, Shenzhen bileşik endeksi %1,2 arttı. Çin’in gayri safi yurtiçi hasılası (GSYH) ilk çeyrekte geçen yıla göre %6,8 artarak analistlerin beklentilerini aştı.

Güney Kore’de Kospi endeksi %0,4 yükselirken, Avustralya’nın S&P ASX 200 endeksi %0,2 arttı.

ABD’de, kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi (PCE) Şubat ayında geçen yıla göre %6,4 artarak beklentileri karşıladı. Bu veri, Federal Rezerv’in faiz oranlarını agresif bir şekilde artırma ihtiyacını sınırlayabileceği için yatırımcıları rahatlattı.

Petrol fiyatları Çarşamba günü yükseldi. Brent ham petrolün varil fiyatı 110 doların üzerine çıktı.

Diğer önemli haberler:

  • Japonya Merkez Bankası (BOJ), faiz oranlarını sabit tutmaya ve genişlemeci para politikasını sürdürmeye karar verdi.
  • Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Euro bölgesinin enflasyonla mücadelede “kararlı” olduğunu söyledi.
  • Uluslararası Para Fonu (IMF), 2024 yılı için küresel büyüme tahminini düşürdü.

Yatırımcılar, bu hafta sonu yapılacak olan ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısına odaklandı. Fed’in faiz oranlarını 25 baz puan artırması bekleniyor.