geo5 son dakika haberler

Birleşik Krallık Ekonomisi Ocak Ayında Beklentilerin Üzerinde Büyüdü

0
13

Londra: Birleşik Krallık Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından Salı günü yayınlanan verilere göre, Birleşik Krallık ekonomisi Ocak ayında aylık bazda %0.5 büyüyerek, analistlerin %0.3’lük büyüme tahminini aştı. Bu, Aralık ayındaki %0.1’lik daralmanın ardından gelen bir toparlanma gösteriyor.

Büyümenin ana itici gücü, hizmetler sektöründeki %0.8’lik büyüme oldu. Bu büyümeye, finans ve sigortacılık, bilgi ve iletişim ve profesyonel ve idari faaliyetler gibi alt sektörlerdeki güçlü büyüme katkıda bulundu. Üretim sektörü de %0.2 artışla büyümeye katkıda bulundu.

İnşaat sektörü ise Ocak ayında %0.3 daralarak büyümeyi sınırladı.

ONS, GSYH’nin Ocak ayında bir önceki yıla göre %4.1 arttığını da bildirdi. Bu, Aralık ayındaki %4.0’lık artışa göre bir ivmelenme gösteriyor.

Analist Yorumları:

Capital Economics’ten ekonomist Ruth Gregory, “Ocak ayındaki güçlü büyüme, Birleşik Krallık ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde durgunluktan kaçınmasına yardımcı olacak” dedi.

Ancak Pantheon Macroeconomics’ten ekonomist Samuel Tombs, “Veriler, Birleşik Krallık ekonomisinin hala zayıf bir zeminde olduğunu gösteriyor” dedi. Tombs, “Ekonomik büyümenin önümüzdeki aylarda yavaşlamasını bekliyoruz” diye ekledi.

Hükümet Tepkisi:

Hazine Şansölyesi Jeremy Hunt, “Bu veriler, Birleşik Krallık ekonomisinin hala dirençli olduğunu gösteriyor” dedi. Hunt, “Ancak, küresel ekonomi belirsizliğini korurken, mali disipline ve ekonomik büyümeyi teşvik eden reformlara odaklanmaya devam etmemiz önemlidir” diye ekledi.

Özet:

Birleşik Krallık ekonomisi Ocak ayında beklentilerin üzerinde büyüdü. Bu büyüme, hizmetler sektöründeki güçlü büyümeye bağlıydı. İnşaat sektöründeki daralma ise büyümeyi sınırladı. Analistler, Birleşik Krallık ekonomisinin önümüzdeki aylarda yavaşlamasını bekliyor.