geo5 son dakika haberler

Bisiklet nerede ne zaman ve kim tarafından icat edilmiştir

0
12

Bisikletin ilk örneği, 1817 yılında Alman Baron Karl von Drais tarafından Karlsruhe şehrinde icat edilmiştir. Bu araç, “draisine” veya “drezin” olarak adlandırılmıştır. Draisine, tahtadan yapılmış ve iki tekerleği olan bir araçtı. Pedal ve zincir sistemi bulunmadığından, sürücüler aracı ayaklarıyla iterek hareket ettirmek zorundaydı.

Bisikletin pedal ve zincir sistemiyle geliştirilmiş ilk versiyonu ise 1839 yılında Kirkpatrick Macmillan tarafından icat edilmiştir. Bu bisiklet, “velocipede” olarak adlandırılmıştır. Velocipede’de pedallar ön tekerlekte yer alıyordu ve sürücü, pedalları çevirerek aracı hareket ettirebiliyordu.

Bisikletin günümüzdeki şekline en yakın versiyonu ise 1885 yılında John Kemp Starley tarafından icat edilmiştir. Bu bisiklet, “güvenlik bisikleti” olarak adlandırılmıştır. Güvenlik bisikletinde pedallar arka tekerlekte yer alıyordu ve zincir sistemiyle ön tekerleğe aktarıyordu. Ayrıca, lastik tekerlekler ve zincir sistemi de bu bisiklette kullanılmıştır.

Bisikletin icadında birçok farklı mucit rol oynamıştır. Draisine’i icat eden Karl von Drais, pedal ve zincir sistemini icat eden Kirkpatrick Macmillan ve günümüzdeki bisiklete en yakın versiyonu icat eden John Kemp Starley bu önemli mucitlerden sadece birkaçıdır.

Bisikletin icadı, ulaşımda önemli bir devrim yaratmıştır. Bisiklet, insanlara daha hızlı ve daha ucuz bir ulaşım imkanı sağlamıştır. Ayrıca, bisiklet çevre dostu bir ulaşım aracıdır ve birçok sağlık faydası da vardır.

Bisikletin tarihine dair daha fazla bilgi edinmek için şu kaynaklara bakabilirsiniz:

  • Bisiklet Tarihi: https://tr.wikipedia.org/wiki/Bisiklet
  • Bisikletin İcadı: https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/makale/bisiklet-kim-ne-zaman-icat-etti