geo5 son dakika haberler

Bu yeni SUV’nin stereo sistemi, yolcularınızın duyamayacağı telefon görüşmeleri yapmanızı sağlıyor

0
17

Ailenizle birlikteyken araba kullanırken telefon görüşmesi yapmak garip olabilir. Müzik dinliyorsanız kapanır ve herkes durup telefonda birinin size söylemek istediği her şeyi dinlemek zorunda kalır.

Nissan’ın lüks araç bölümü Infiniti, yeni tam boyutlu SUV’sinde, araçtaki diğer herkesin istedikleri şeyi dinlemeye devam etmesine olanak tanıyan bir özellik ortaya çıkardı. Sürücü bir telefon görüşmesi yapıyor ve bunun için herhangi bir kulaklığa ihtiyaç duyulmuyor. Yalnızca sürücü aramayı duyabilir ve aramanın diğer ucundaki kişi SUV’de çalan müziği duyamaz.

Lüks otomobil ses sistemlerinin giderek daha rekabetçi hale gelen dünyasındaki en son numara. Bu günlerde, Mercedes-Benz’de Burmeister gibi yüksek kaliteli ses sistemiyle övünmeyen, Jeep Grand Wagoneer SUV’de McIntosh ve Bentley ve Genesis otomobillerde Bang & Olufson gibi markaların lüks araç markası neredeyse yok. En üst düzey el yapımı hoparlörleriyle ünlü Klipsch için bu markanın bir araçta sadece ikinci kez yer alışı. 87.000 dolarlık Ram Tungsten lüks pikap, standart donanım olarak bir Klipsch stereo sisteme sahip, ancak Infiniti’nin yüksek teknolojili ses yalıtım sistemine bile sahip değil.

QX80’deki sistem, Infiniti tarafından Panasonic Automotive ve Klipsch ile birlikte geliştirilmiştir. Akıllı hoparlör yerleşimi ve ses önleme teknolojisinin bir kombinasyonu ile çalışır. Hem sürücü hem de ön yolcu koltuğunda koltuk başlığına monte edilmiş hoparlörler bulunur. Bu yeni bir fikir değil, ancak koltuk başlığı hoparlörleri genellikle müzik, telefon görüşmeleri ve navigasyon talimatlarının rüzgar gürültüsünün üstesinden gelmesi gereken üstü açılır arabalarda bulunur. Genelde Infiniti QX80 gibi büyük, sessiz lüks araçlarda bulunmazlar.

Ses önleme teknolojisi de daha basit haliyle yeni bir teknoloji değil. Genellikle, istenmeyen sesleri gidermek için hoparlörler kullanarak dengeleyici ses dalgaları oluşturmak için çalışır. Ses dalgalarını yukarı ve aşağı giden bir çizgi olarak hayal ederseniz, bunu tam tersi yönde yukarı ve aşağı giden ikinci bir çizgiyle kapladığınızı hayal edin, aslında düz bir bantla karşılaşırsınız. Diğer bir deyişle, ses yok demektir.

Kulaklıklarda ve araba ses sistemlerindeki ses önleme genellikle motor gürültüsü gibi sürekli, uğultulu arka plan seslerini gidermek için kullanılır. An be an çok değişen müzik gibi seslerle çalışmak çok daha zordur.

2025 QX80’deki isteğe bağlı Klipsch stereo sistemi sadece havadan gelen sesleri almak için mikrofonlara güvenmek yerine, çalınan dijital müzik parçasını okur ve sürücü koltuğu etrafındaki hoparlörlerden dengeleyici ses dalgaları oluşturmak için kullanılır. Bu sayede sürücü koltuğu etrafında sessiz bir balon oluşturularak koltuk başlığı hoparlörlerinden gelen telefon görüşmesi veya navigasyon komutları sadece sürücü tarafından duyulabilirken araçtaki diğerleri yüksek sesle müzik dinleyebilir. Bu arada, telefon görüşmesinin diğer ucundaki kişi müziği hiç duymaz. Onlar için, sessiz bir odadaki biriyle konuşmak gibi olacak.

Yeniden tasarlanan QX80 önümüzdeki yıla kadar satışa sunulmayacak, bu yüzden sistemi Manhattan’daki bir binanın içinde park edilmiş bir QX80’de test ettim. Yakınlarda canlı şarkıcı olan bir parti, SUV’nin dışında oldukça gürültülü bir ortam sağladı.

Panasonic yöneticisi Tom Dunn sürücü koltuğundan telefonla görüşme yaparken yeni SUV’nin yolcu koltuğuna oturdum. Stereo sistemden pop müzik çalıyordu. Dunn’ın konuştuğunu duyabiliyordum ama telefonun diğer ucundaki ses başta sadece aralıklı bir ses olarak geliyordu. Ardından Dunn çağrı sesini biraz kıstı ve diğer ses tamamen ortadan kayboldu ve country müzikle örtüldü.

Ardından SUV’den indim ve Infiniti’nin yaklaşık 6 metre uzağında telefonla konuşan sözcüsünün yanına yürüdüm. Telefonunu aldım ve Dunn ile konuştum. Dunn’ın benimle konuştuğunu duyabiliyordum ama arabada hala çalan müziği duymuyordum.

Gösterinin başlarında, müzik çalarken zaten sürücü koltuğundan bir görüşme yapmıştım, ancak nispeten konuşmanın kolay kısmının bu olduğunu anladım. O zamanlar yolcu koltuğunda olan Dunn’a, beni arayan kişiyi duyamadığını söylemesi için güvenmek zorundaydım. Daha sonra yolcu koltuğunda olmak ve aramayı duyamamak çok daha garipti. Dışarıda telefondayken ve aracın içinde çaldığını bildiğim müziği duymamak kesinlikle şaşırtıcıydı.

Arama maskeleme özelliği yalnızca stereo sistemden müzik çalıyorsa çalışır. Müzik çalmıyorsa, SUV’deki diğer kişiler yine de aramanızı dinlemek zorunda kalacak, ancak bu çoğu araçtan daha sessiz olacaktır.

Ve ne olursa olsun, herkes hala sürücünün konuşmasını dinlemek zorunda kalacak. Ancak, aramanız utanç verici bir şey içeriyorsa, her şeye sadece “Evet” ve “Hayır” diye cevap verdiğinizden emin olabilirsiniz. Sırlarınız güvende olacak.