geo5 son dakika haberler

Dolar, Yen Karşısında Yeni Zirveye Çıkarken Müdahale Tehdidi Yükseliyor

0
10

Dolar, Japonya’nın müdahale tehdidinin ardından Salı günü yen karşısında yükselişini durdurdu ve son dört ayın en düşük seviyesinden yukarı çıktı.

Dolar, Japonya’nın para birimini desteklemek için pazara müdahale edebileceğine dair artan spekülasyonlar nedeniyle Pazartesi günü 151,86’ya kadar geriledi. Bu seviye, 2022’de ulaşılan 32 yıllık düşük seviyeye yakın.

Ancak Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki Salı günü yaptığı açıklamada, aşırı döviz kuru dalgalanmalarına karşı dikkatli olacaklarını ve gerekirse “kararlı bir şekilde” hareket edeceklerini söyledi.

Bu yorumlar, doların yen karşısında yükselişini durdurdu ve para birimini 151,25’e yükseltti.

Doların yükselişi, ABD ve Japonya arasındaki faiz oranlarındaki farktan kaynaklanıyor. ABD Merkez Bankası (Fed), enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarını agresif bir şekilde artırırken, Japonya Merkez Bankası (BoJ) faiz oranlarını düşük tutmaya devam ediyor.

Bu faiz oranı farkı, doları daha cazip bir yatırım haline getiriyor ve yatırımcıların dolar satın almasına ve yen satmasına neden oluyor.

Doların yükselişi Japonya için endişe kaynağı çünkü daha pahalı bir dolar, ithal malların fiyatını artırarak enflasyonu daha da kötüleştirebilir.

BoJ, doların yükselişini sınırlamak için pazara müdahale etmeye karar verirse, bu durum büyük bir olay olacaktır.