geo5 son dakika haberler

Mumbai, İlk Kez Asya’nın Milyarder Başkenti Oldu

0
15

Mumbai, milyarder nüfusuna göre ilk kez Asya’nın en büyük şehri oldu. CNBC’nin haberine göre, Mumbai’de 100 milyondan fazla doları olan 49 milyarder yaşıyor. Bu sayı Pekin’deki 48 milyarderi geride bıraktı.

Haberde, Hindistan’ın son yıllarda hızlı ekonomik büyümesinin ve artan girişimcilik ruhunun bu başarıya katkıda bulunduğu belirtiliyor. Ayrıca, Hindistan’ın düşük vergilendirme sistemi ve serbest piyasa politikaları da milyarderleri cezbediyor.

Mumbai’nin milyarder nüfusu son 10 yılda ikiye katlandı. Bu artışın arkasındaki en önemli faktörlerden biri, Hindistan’ın teknoloji sektöründeki patlama. Flipkart ve Paytm gibi Hintli teknoloji şirketlerinin kurucuları, son yıllarda büyük servetler kazandı.

Mumbai’nin milyarderler listesinin ilk sırasında, Reliance Industries’ın başkanı Mukesh Ambani yer alıyor. Ambani’nin net serveti 103 milyar dolar olarak tahmin ediliyor.

Mumbai’nin Asya’nın milyarder başkenti olması, Hindistan’ın ekonomik gücünün ve küresel sahnede yükselen profilinin bir göstergesi olarak yorumlanıyor.

Haberin bazı önemli noktaları:

  • Mumbai, 49 milyarder ile ilk kez Asya’nın milyarder başkenti oldu.
  • Pekin’de 48 milyarder yaşıyor.
  • Mumbai’deki milyarder nüfusu son 10 yılda ikiye katlandı.
  • Bu artışın arkasındaki en önemli faktörlerden biri, Hindistan’ın teknoloji sektöründeki patlama.
  • Mumbai’nin milyarderler listesinin ilk sırasında Mukesh Ambani yer alıyor.

En çok milyarderin yaşadığı ilk 10 şehir

SIRA ŞEHİR MİLYARDER SAYISI
1 New York 119
2 London 97
3 Mumbai 92
4 Beijing 91
5 Shanghai 87
6 Shenzhen 84
7 Hong Kong 65
8 Moscow 59
9 New Delhi 57
10 San Francisco 52