RBI Verilerine Göre Kredi Kartları 100 Milyon Barajını Aştı

RBI Verilerine Göre Kredi Kartları 100 Milyon Barajını Aştı

0
13

Hindistan Rezerv Bankası (RBI) tarafından yayınlanan son verilere göre, Şubat ayı itibarıyla sistemdeki kredi kartlarının sayısı 100,60 milyona ulaşarak tarihi bir rekora imza attı. 2023 Şubat ayında dolaşımda olan toplam kart sayısı 99,5 milyondu.

Bu artışın arkasında, bankaların kredi kartı harcamalarını teşvik etmesi ve tüketicilerin harcama alışkanlıklarındaki değişimler yatıyor. Bankalar, cazip teklifler ve ödüller sunarak daha fazla insanı kredi kartı kullanmaya teşvik ediyor. Tüketiciler de online alışverişin artması ve nakit kullanımının azalmasıyla birlikte kredi kartlarına daha fazla rağbet gösteriyor.

Rapor, son bir yılda kredi kartı borcunun da önemli ölçüde arttığını gösteriyor. Şubat 2024’te kredi kartı borçları 7,5 trilyon rupiyi aştı. Bu da bir önceki yıla göre %20’lik bir artış anlamına geliyor.

Uzmanlar, kredi kartlarının kullanımının artmasının Hindistan ekonomisi için bir gösterge olduğunu, ancak artan borçlanmanın da riskler taşıdığını söylüyor. Tüketicilerin kredi kartlarını bilinçli bir şekilde kullanmaları ve borçlarını düzenli olarak ödemeleri önem taşıyor.