geo5 son dakika haberler

Xiaomi, Tesla’ya Rakip Olmak için ‘rüya otomobiliyle’ Yarışa Katılıyor

0
15

Xiaomi, Perşembe akşamı, Çin’in başkenti Pekin’de çok beklenen elektrikli otomobili – yeni Speed Ultra 7 (SU7) sedanı resmen tanıttı.

Popüler Çinli akıllı telefon markasının kurucusu ve CEO’su Lei Jun, şirketin ilk elektrikli aracının ülkede 215.900 yuan (29.874 $) ile 299.900 yuan (41.497 $) arasında satılacağını söyledi.

Başlangıç fiyatı, Çin’de 245.900 yuan’dan başlayan Tesla’nın Model 3 sedanından yaklaşık 4.000 dolar daha ucuz.

Lei, bu hafta başlarında, SU7’nin 500.000 yuan’ın (69.180 $) altında fiyatlandırılmış “en iyi görünümlü, sürüşü en kolay ve en akıllıı otomobil” olmasını istediğini söyleyerek lansmanı tanıtmıştı.

Lei, Çarşamba günüünü Weibo’da “Xiaomi, Porsche ve Tesla ile karşılaştırılabilir bir ‘rüya otomobil’ inşa etmek istiyor” dedi.

“İyi arabalar inşa etmek istiyorsak, bu dünyanın en iyi iki otomobil üreticisinden ciddi bir şekilde öğrenmeliyiz” diye ekledi.

Xiaomi daha önce yeni otomobil ile premium tüketicileri hedeflediğini söylemişti. Fiyatlandırma, aracı yabancı rakiplerine karşı rekabetçi konumlandırıyor. İthal edilen bir Porsche Taycan, Çin’de 898.000 yuan’dan (124.248 $) başlıyor. ABD’li otomobil üreticisi Tesla’nın premium elekrikli sedanı Model S ise 698.900 yuan (96.700 $) fiyatla sunuluyor.

Çin’deki EV’ler dünyanın geri kalanından çok daha düşük fiyatlı. Örneğin, BYD’nin en uygun fiyatlı modeli olan Seagull hatchback’in fiyatı sadece 69.800 yuan (9.658 $).

Xiaomi’nin SU7’sinin standart sürümü, Lei’nin belirttiğine göre, 700 kilometrelik (435 mil) başlangıç menziline sahip. Bu da Tesla’nın Model 3’ünün uzun menzilli sürümünden daha iyi bir performans anlamına geliyor.

Xiaomi, Perşembe günü Pekin saatiyle akşam 10’dan itibaren satışa başlandığı andan sadece 27 dakika içinde otomobil siparişlerinin 50.000 adedi aştığını duyurdu.

Lei, Perşembe gecesi “Bugünkü heyecanınım kelimelerle tanımlanamaz” dedi.

Xpeng Motors’un He Xiaopeng, Nio’nun William Li ve Li Auto’nun Li Xiang dahil olmak üzere birçok Çinli EV üreticisinin kurucuları ve CEO’ları, şirket tarafından paylaşılan videoya göre Perşembe günü Xiaomi’nin lansman etkinliğine katıldı.

Xiaomi’nin büyük otomobil hedefleri, Çin’deki endüstrinin yoğun rekabet yaşadığı bir döneme denk geliyor. Son on yılda devlet sübvansiyonları ile güçlenen dünyanın en büyük EV pazarı aşırı kalabalık hale geldi.

Şu anda saf elektrikli EV’ler ve plug-in hibrit üreten 200’den fazla büyük üretici bulunuyor. Geçtiğimiz yıl, zayıflayan tüketici talebi karşısında şirketler satışları artırmaya çalışırken bir fiyat savaşı patlak verdi.

Resmi istatistiklere göre, ortalama kar marjları 2023’te sadece %5’e düştü. Sektördeki en büyük oyuncu BYD, bu haftanın başlarında, satışların ivme kaybetmesi nedeniyle üç aylık kar büyümesinin iki yılın en yavaşı olduğunu söyledi.

Lei’ye göre Xiaomi’nin SU7, Pazartesi gününden beri Çin’in anakarasındaki 29 şehirde showroomlarda sergileniyor.

Akıllı telefon ve diğer tüketici elektroniği üreticisi olarak tanınan Xiaomi, Counterpoint Research verilerine göre, 2023’ün son çeyreğinde hem küresel hem de Çin akıllı telefon satışlarının %13’üne sahip oldu. Yıl boyunca Çin’de 5. sırada yer aldı.

Xiaomi, 2021 yılında akıllı EV’lere odaklanan bir yan kuruluşuna önümüzdeki on yıl içinde 10 milyar dolar yatırım yapacağını duyurdu.