geo5 son dakika haberler

Apple ve Google’ı Hedef Alan Güvenlik Uzmanı

0
12

Adalet Bakanlığı’nın antitröst bölümü başkanı Jonathan Kanter, Perşembe günü Apple’ı antitröst ihlalleri ile suçlayarak en cesur hamlesini yaptı.

Jonathan Kanter, Kasım 2021’de Adalet Bakanlığı’nın antitröst bölümünün yönetimini devraldıktan kısa bir süre sonra, ajans tekelleri araştırmak, suçlu kartelleri ortadan kaldırmak ve birleşmeleri engellemek için ek 50 milyon dolarlık bir bütçe elde etti.

Bay Kanter bunu kutlamak için sahte dev bir çek aldı, ofisinin dışına yerleştirdi ve çekin not kısmına “Break ‘Em Up” (Onları Parçala) yazdı.

50 yaşındaki Bay Kanter, o zamandan beri bu felsefeyi ileri sürdü ve şirket Amerika’sındaki gücün yoğunlaşmasıyla mücadele etmek için onlarca yılın en önemli çabasının baş mimarlarından biri haline geldi. Perşembe günü, Adalet Bakanlığı Apple’a karşı bir antitröst davası açtığında en büyük hamlesini yaptı. Hükümet, 88 sayfalık davada, Apple’ın müşterilerini iPhone’larına bağımlı tutmayı ve rakip cihazlara geçme olasılığını azaltmayı amaçlayan uygulamalarla antitröst yasalarını ihlal ettiğini savundu.

Bu dava, şirketin yasadışı bir şekilde tekel oluşturduğu iddiasıyla Google’a açılan iki Adalet Bakanlığı antitröst davasına katılıyor. Bay Kanter’ın personeli, JetBlue Airways’in Spirit Airlines’ı satın almasını durdurmak için dava açmak da dahil olmak üzere çok sayıda şirket birleşmesine de itiraz etti.

Bay Kanter, Ocak ayında verdiği bir röportajda, “Antitröst yasalarımızın çalışanlar için, tüketiciler için, girişimciler için çalıştığından ve demokratik değerlerimizi koruduğundan emin olmak istiyoruz” dedi. Bay Kanter, Google davaları ve diğer aktif davalar hakkında yorum yapmayı reddetti.

Perşembe günü Apple davasıyla ilgili bir basın toplantısında Bay Kanter, bu davayı Adalet Bakanlığı’nın geçmişte Standard Oil, AT&T ve Microsoft’u hedef aldığı davalarla karşılaştırdı. Dava, “henüz algılayamadığımız yenilikler için pazarı korumayı” amaçladığını söyledi.

Bay Kanter ve Federal Ticaret Komisyonu başkanı Lina Khan, sektörün gücünü dizginlemek için kapsamlı bir girişimle şu anda en büyük altı kamu teknoloji şirketinden dördüne karşı harekete geçti. FTC, Facebook ve Instagram’ın sahibi Meta ve Amazon aleyhine ayrı antitröst davaları açtı.

Ancak Bay Kanter ve Bayan Khan, çabalarını ne kadar ileri götürebileceklerini görmek için zamana karşı yarışıyorlar. Kasım seçimleri Başkan Biden’ı Beyaz Saray’dan uzaklaştırabilir ve Bay Kanter ile Bayan Khan’ı da yanına alabilir.

Bay Kanter’ı tanıyan iki düzineden fazla kişi, mevcut ve eski Adalet Bakanlığı çalışanları dahil olmak üzere, onun yirmi yıllık yükselişini anlattı. Bazıları, gizli hükümet müzakerelerini ve sunumlarını betimlemek için ismini vermeden konuştu.

Bay Kanter, ailesinin hâlâ yaşadığı Queens, New York dairesinde büyüdü. Forest Hills Lisesi’nden mezun olduktan sonra, Albany’deki New York Eyalet Üniversitesi’ne ve ardından St. Louis’deki Washington Üniversitesi hukuk fakültesine gitti.

“Okul öğretmenleri, polis memurları, taksi şoförleri, esnaf ve gerçekten çok çalışan insanlarla bir mahallede büyüdüm” dedi ve bunu “Amerikan rüyasının gerçekten de açılımlar ve daha iyisini gerçekleştirme fırsatları sağladığına dair bir inançla yaptıklarını” söyledi. Antitröst uygulamalarını bu değerle ilişkilendirdiğini söyledi, çünkü “bunun amacı bu fırsatların herkese açık olmasını ve insanların kendi meziyetleri sayesinde başarılı olabilmelerini sağlamak” olduğunu söyledi.

Hukuk diplomasını aldıktan sonra Bay Kanter, Cadwalader, Wickersham & Taft ve Paul Weiss gibi büyük hukuk firmalarına katılmadan önce FTC’de çalıştı. Bir noktada, Microsoft’u temsil etti. Şirket, çevrimiçi arama alanında rakibi olan Google’a karşı saldırıya geçtiğinde, Bay Kanter Washington çevresinde Google’ın daha fazla incelemeyi hak ettiği görüşünü savunmuştu.

Daha sonra Google’ın diğer eleştirmenleri News Corp ve Yelp için de benzer argümanlar öne sürdü ve düzenleyicilerin ek teknoloji devlerini de araştırması gerektiğini söyledi. Aynı zamanda, ayrı sektörlerdeki şirket birleşmelerini savundu.

Bay Kanter’ın bazı teknoloji devlerine karşı yaptığı çalışmalar, antitröst yasalarının ekonomiyi daha adil hale getirmek için gerekli bir araç olduğuna inananlar arasında hayranlık kazandı.

Bayan Khan, Kasım ayında verdiği bir röportajda, “Bu, aynı zamanda çok benzer sonuçlara varmış bir içeriden biriydi” dedi.

Biden tarafından aday gösterilmesinin onaylanmasının ardından, sıklıkla resmi kruvaze yakaları tercih eden ve bir zamanlar 34.500 dolara satılan bir A. Lange & Söhne kol saatiyle fotoğraf çekimine katılan Bay Kanter, personelini antitröst bölümündeki planlarıyla tanıştırdı.

Bay Kanter, girişimlerine akılda kalıcı kod adları koydu. Kurumun aktif davalara hızla müdahale edebileceği bir plana Gen Z takma adı olan “Real Time AF”yi (Real-time Antitrust Filing – Gerçek Zamanlı Antitröst Başvuruları) koydu. Üst düzey şirket yöneticilerini soruşturma planına ise “Billionaire Accountability Project” (Milyarder Sorumluluk Projesi) adını verdi.

Bay Kanter, ekibine departmanın herhangi bir zamanda 30 medeni dava ve 30 ceza davasını yönetebilmek istediğini söyledi. Bu plana “30 for 30” adını verdi.

Kurum zaten yeterince çalışıyordu ve personelden bazıları Bay Kanter’ın gerçekçi olmayan hedefler belirlediğini düşündü.

Özel sektördeki deneyimi de gölge düşürüyordu. Bay Kanter başlangıçta Google aleyhine davalarda çalışmadı çünkü yıllarını Google’ın rakiplerini temsil ederek geçirmişti. JetBlue’nun Spirit’i satın almasına karşı açılan dava da dahil olmak üzere üzerinde çalışamadığı davalara başkan yardımcısı Doha Mekki öncülük ediyor.

Yine de Bay Kanter, teknoloji devlerine karşı açılan davalarda proaktif oldu.

Geçtiğimiz yıl Google aleyhindeki bir çevrimiçi arama antitröst davası mahkemeye giderken, Bay Kanter hükümet avukatlarına, şirketin faaliyetlerinin ölçeğinin gücünü pekiştirdiğini ve rakiplerinin rekabet etmesini zorlaştırdığı iddialarını daha açık ve belirgin bir şekilde sunmalarını söyledi. Bu fikir, geçen sonbaharda Washington’daki bir mahkeme salonunda dava yargılanırken temel bir temaydu. (Kararın bu yılın ilerleyen günlerinde çıkması bekleniyor.)

Bay Kanter ayrıca Adalet Bakanlığı’nın Google’ın çevrimiçi reklam teknolojisi üzerindeki kontrolüyle ilgili soruşturmasının son aylarını denetledi. Bakanlık, hükümetin benzer sivil davalarda norm olan bir hâkim yerine dava için bir jüri tarafından karar verilmesi gerektiğini savundu. Eylül ayında jürili yargılanmaya başlanması planlanıyor.

Bay Kanter’ın çalışmaları, kendisinin ve meslektaşlarının antitröst yasasının sınırlarını fazla zorlayıp zarar verip vermediği ekonomiyi merak eden eleştirmenler tarafından incelendi.

George Washington Üniversitesi’nde hukuk profesörü ve FTC’nin eski başkanı olan William Kovacic, Bay Kanter’ın ajansın Apple ve Google’a karşı yürüttüğü türde kapsamlı bir tekel davasında henüz bir zafer elde edemediğini söyledi.

“Bazı açılardan, vitrinde gösterebileceği daha önemli bir kupa arıyor,” dedi. “Bu tekelleşme davalarından birini kazanırsanız, on yılın geri kalanını tatil yaparak geçirebilirsiniz.”

Ocak ayında verdiği bir röportajda Bay Kanter, ajansın iş yapma şeklini değiştirme çabasını savundu. Son 30 yılda dünyanın kökten değiştiğini söyledi.