geo5 son dakika haberler

Çin Ekonomisi ‘Güçlü’ Mart Performansıyla Bitirecek, Anket Sonuçları Bunu Gösteriyor

0
41
  • Perşembe günü China Beige Book tarafından yayınlanan bir iş anketine göre, Çin ekonomisi ilk çeyreği “güçlü” bir notla bitiriyor.
  • Raporda, “İşe alma, 2020’nin sonlarından bu yana en uzun iyileşme sürecini kaydetti” denildi ve hizmetler dışındaki her sektörde iş artışının arttığına dikkat çekildi.
  • Çin’in Ocak ve Şubat aylarına ilişkin perakende satış, endüstriyel üretim ve sabit varlık yatırımlarına ilişkin resmi verileri, tüm beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Çin’in ekonomisi güçlü bir şekilde devam ediyor

Perşembe günü China Beige Book tarafından yayınlanan bir iş anketine göre, Çin ekonomisi ilk çeyreği “güçlü” bir notla bitiriyor.

ABD merkezli bir araştırma şirketi olan China Beige Book’un operasyondan sorumlu başkanı Shehzad H. Qazi, “Mart ayında daha iyi endüstriyel faaliyet ve daha güçlü perakende harcamalar sayesinde ekonomi açıkça iyileşti” dedi.

Çin’in Ocak ve Şubat aylarına ilişkin perakende satış, endüstriyel üretim ve sabit varlık yatırımlarına ilişkin resmi verileri, tüm kategorilerde beklentileri aştı. Ziraî takvimi takip eden hafta boyu süren Ay Yeni Yılı tatili sebebiyle, yılın ilk iki ayının rakamları genellikle birlikte raporlanır.

China Beige Book, 1-23 Mart tarihleri arasında devlete ait ve devlete ait olmayan firmalara bölünmüş yaklaşık 1.436 işletmeyi incelediğini söyledi.

Raporda, “China Beige Book’un Mart ayı verileri, ekonominin ilk çeyrekte güçlü bir sona hazırlandığını gösteriyor” deniyor. “Gelir artışı, fiyatlama kazanımları kar marjlarını artırırken geçen aya göre hızlandı.”

Ulusal İstatistik Bürosu’nun ilk çeyrek verilerini 16 Nisan’da yayınlaması planlanıyor.

Çin bu ayın başlarında ülkenin yıl için yaklaşık %5 büyümeyi hedefleyeceğini açıkladı. Bazı analistler bunun, duyurulan mevcut devlet teşvik seviyesi göz önüne alındığında iddialı bir hedef olduğunu belirtti.

China Beige Book, daha yüksek faiz oranları nedeniyle işletmelerin borçlarını geri çektiğini, ancak kredi verme tarafında da bir duraklama belirtileri gözlemlediğini tespit etti.

Raporda, “Piyasa gözlemcileri, geçtiğimiz yıl izlediğimiz önemli politika gevşemesini büyük ölçüde kaçırdılar ve şimdi bazı borç verenler frene basıyor olabilir” denildi.

İstihdam artıyor

Raporda, “İşe alma, 2020’nin sonlarından bu yana en uzun iyileşme sürecini kaydetti” denildi ve hizmetler dışındaki her sektörde iş artışı yaşandığına dikkat çekildi.

Raporda, perakende harcamaların lüks mallar hariç tüm alt sektörlerde arttığı belirtildi.

Gayrimenkulde raporda, konut sektöründe hala satışlarda düşüş görülürken, ticari satışların ve inşaatın önemli ölçüde iyileştiği söylendi.

İmalat, Şubat ayından itibaren üretimde ve yurtiçi siparişlerde büyüme görürken, ihracat siparişleri düştü.

Resmi veriler, gayrimenkule yapılan yatırımın yılın ilk iki ayında bir önceki yıla göre %9 düştüğünü gösterdi. Bu süre zarfında altyapıya yatırım %6,3, imalata yatırım %9,4 oranında arttı.