geo5 son dakika haberler

Harvard Başvuruları Tarihi Çalkantının Ardından Düşüyor!

0
16

Ivy League okulunun itibarının tarihi bir kargaşa döneminde nasıl devam ettiğine dair erken ipuçları sunan yeni verilere göre, Harvard Üniversitesi’ne başvuran lisans öğrencilerinin sayısı 2028 sınıfı için dört yıllık bir diplere düştü.

Başvuru rakamları aynı zamanda Yüksek Mahkeme’nin olumlu eylemi ortadan kaldırmasının ardından Ivy League okullarına yapılan kabullere ilk bakış niteliğinde. Fakat veriler demografik dağılımı içermiyor.

Harvard Perşembe günü 2028 sınıfı için 54.008 başvuru aldığını ve bu sayının bir önceki yıldan %5 daha düşük olduğunu söyledi.

Bu, Covid-19 pandemisi sırasında 2024 sınıfının kayıt dönemi以来 Harvard’a en az başvuru sayısı anlamına geliyor. Ancak toplam sayı, okul tarihindeki en yüksek dördüncü başvuru sayısıolmaya devam ediyor.

Başvurular iki yıl önce 61.220 ile rekor seviyeye ulaşmış, sonrasında düşüşe geçmiş ancak geçen on yılın seviyelerinin çok üzerinde kaldılar.

Harvard, 2028 sınıfı için 1.937 öğrenciyi kabul ettiğini ve bunun %3.58’lik bir kabul oranına denk geldiğini belirtti. Bu rakam geçen yılın %3.41 olan ve okul tarihinin en düşük ikinci oranı olma özelliği taşıyan kabul oranından daha yüksek. Tüm zamanların en düşük kabul oranı sadece iki yıl önce %3,19 olarak belirlenmişti.

Rakamlar, Harvard’a gitme talebinin, kampüsteki son kargaşaların ardından önemli ölçüde zayıflamadığını gösteriyor. Prestijli üniversite, geçen sonbaharda İsrail karşıtı bir mektuba yanıtının bazı güçlü mezunlar ve politikacılar tarafından sert bir şekilde eleştirilmesiyle kendisini tam anlamıyla bir krizin içinde buldu. Okul ayrıca antisemitizm ve İslamofobi ile de suçlandı.

Harvard tarihindeki ilk siyah rektör Claudine Gay, akademik yazıları ve antisemitizm üzerine kongredeki başarısız performansı nedeniyle doğan tartışmalar arasında Ocak ayında görevinden istifa etti.

Tartışmalara konu olan iki diğer Ivy League okulu, Pennsylvania Üniversitesi ve Columbia Üniversitesi’nde ise başvuru sayısı arttı.

Antisemitizmle ilgili tepkisi konusunda incelemeyle karşı karşıya kalan bir diğer Ivy League okulu olan Columbia Üniversitesi, Perşembe günü başvuru havuzunun %6 artışla 60.248’e yükseldiğini açıkladı. Bu, Columbia tarihinin en yüksek üçüncü başvuru sayısı.

Columbia’nın kabuloranı ise bir yıl önceki %3.93’ten %3.85’e düştü.

Pennsylvania Üniversitesi’ndeki tartışmalara rağmen okul, 65.000’den fazla başvuru aldığını ve bunun okul tarihindekienseniyi birinci sınıf başvuru havuzu olduğunusöyledi. Buna karşılık, geçen yıl okul 59.465 başvuru almış ve bunların yaklaşık %6’sına kabulvermişti.

Aralık ayında, Liz Magill, Yahudilere karşı soykırım çağrılarının üniversitenin davranış kurallarını ihlal edip etmeyeceğine ilişkin soruları yanıtlamakta zorlandıktan sonra UPenn rektörü olarak istifa etti.

Cornell Üniversitesi bu yıl 5.139 öğrenciyi kabul etti, ancak kaç öğrencinin başvurduğunu açıklamıyor.

Brown Üniversitesi’nde de geçen yıla kıyasla başvuranlarda düşüş vardı – 2023’te 51.316 kişi başvururken, bu yıl okul 48.898 başvuru aldı. Kayıt ve lisans kabul dekanı Logan Powell yaptığı açıklamada, bu yılın hâlâ tarihteki en büyük üçüncü başvuru havuzuna sahip olduğunu söyledi.

2028 sınıfı, ABD Yüksek Mahkemesi’nin Harvard ve Kuzey Carolina Üniversitesi kabul programlarının anayasaya aykırı olduğuna karar vererek, üniversitedeki olumlu eylemi sekteye uğrattıktan sonraki ilk kabul dönemi.

Harvard, kampüsteki antisemitizmi araştıran Temsilciler Meclisi Eğitim ve İşgücü Komitesi ile süren bir mücadele içerisinde. Komitenin Cumhuriyetçi başkanı Temsilci Virginia Foxx, Harvard’ı emsalsiz bir belge celbine uymamakla suçladı.

Harvard’da erken başvurular %17 düşüşle dört yıllık en düşük seviyeye indiğini üniversite Aralık ayında açıkladı. Kabul oranı, bir önceki yılın %7,6’sına kıyasla %8,7’ye yükseldi.

Harvard’da erken kabul kesinti tarihi, Gay’in antisemitizm ve intihal skandalı üzerine Kongre’deki ifadesinden önceki 1 Kasım’dı.