geo5 son dakika haberler

Japonya, beş kişinin ölümünden şüphelenilmesiyle bağlantılı ‘kırmızı pirinç’ içeren gıda destek ürünlerini geri çekti

0
40

Japon yetkilileri, beş kullanıcının ölmesi ve 100’den fazla kişinin hastaneye kaldırılmasının ardından, “kırmızı pirinç” içeren üç gıda takviyesinin ülke çapında mağaza raflarından çekilmelerini emretti. Bu durum ülkede ve bölge genelinde sağlık korkusu yarattı.

Ürünlerin arkasındaki Osaka merkezli Kobayashi Pharmaceutical şirketi, Cuma günü düzenlediği basın toplantısında, yaklaşık 12.000 kullanıcının sağlık sorunlarından şikayetçi olduğunu söyledi. Hastaneye kaldırılan 114 kişinin 40 ila 80 yaşları arasında olduğunu da ekledi.

Şirketin başkanı Akihiro Kobayashi, “Sadece bu sorunun tam boyutunu araştırmayacağız, aynı zamanda yayılmasını önleyeceğiz ve etkilenen müşterilere açıklamalar ve tazminat sağlayacağız” dedi.

Japonya Sağlık Bakanlığı Çarşamba günü, Kobayashi Pharmaceutical’ın ürünlerini araştırırken mağazalara Benikoji ColesteHelp, NaishiHelp Plus Cholesterol ve Natto-kinase Sarasara Tsubu GOLD ürünlerinin tüm stoklarını imha etmeleri talimatını verdi.

Her üç takviye de, geleneksel olarak gıda baharatlarında ve korumasında ve pirinç şarabı üretiminde kullanılan, kolesterol seviyelerini düşürdüğü söylenen kırmızı maya ile fermente edilmiş pirinç anlamına gelen “beni koji” içeriyor. Bilim insanları, fermantasyon sürecinin böbrek işlev bozukluğuna neden olan bir toksin olan sitrinin’in güvenli olmayan seviyelerini oluşturabileceğini söylüyor.

Kobayashi İlaç Şirketi’nden bir sözcü, Perşembe günü CNN ile yaptığı telefon görüşmesinde, ölen dört kullanıcının da Benikoji ColesteHelp’i aldıktan sonra böbrek hastalığından muzdarip olduğunu söyledi. Sözcü, ikisinin ürünü 2021 yılında piyasaya sürüldüğünden bu yana aldığını ve birinin 2022’nin başlarında rutine başladığını söyledi.

Sözcü, şirketin üç ürünü Cuma gününden günler önce, ölümle bağlantısı olduğu şüphesiyle gönüllü olarak geri çağırmaya başladığını belirtti. Ölüm sebepleri ise belirsizliğini koruyor.

Sözcü, firmanın yaptığı ön araştırmanın, üretim sürecinde kullanılan bazı malzemelerde “amaçlanmayan” maddeleri tespit ettiğini söyledi.

Cuma günü Kobayashi, diğer bileşenlerle karıştırıldığında advers bir etkiye neden olan kasıtsız içerik olasığının göz ardı edilemeyeceğini söyledi.

Kobayashi Pharmaceutical’ın web sitesi, beni koji ürünlerinin fermantasyonda sitrinin üretmeyen bir bakteri kullandığını söylüyor.

Sözcü, firmanın bağımsız analizler yapmak üzere birkaç üniversiteye başvurduğunu belirterek, söz konusu partinin geçen yıl Nisan ve Ekim ayları arasında üretilmiş ve Nisan ve Aralık ayları arasında sevk edilmiş olabileceğini ekledi.

Sözcü, Şubat ayında yapılan tarama sırasında herhangi bir toksinin tespit edilmediğini söyledi.

Şirket geçen hafta yaptığı açıklamada, “Bu durumdan dolayı müşterilerimize ve ilgili taraflara verebileceğimiz rahatsızlıktan dolayı çok özür dileriz. Bu durumu ciddi bir mesele olarak görüyoruz ve araştırmaya devam edeceğiz” dedi.

Japon Başbakanı Fumio Kishida Perşembe günü yaptığı açıklamada, hükümetin ölümleri ve beni koji ile bağlantı olduğu şüphelerini araştırdığını ve harekete geçmeye hazır olduğunu söyledi.

“Gerekirse, tüm olası önlemleri düşünmeliyiz” dedi.

Raporlar, Japon sağlık takviyelerinin yaygın olarak popüler olduğu Asya’nın diğer bölgelerinde de endişe yaratı.

Kobayashi Pharmaceutical, Çin sosyal medya platformu Weibo’da, üç ürünün resmi olarak Çin anakarasında bulunmamasına rağmen, müşterilerin bunları çevrimiçi olarak veya Japonya’ya yaptıkları ziyaretlerde satın almış olabilecekleri konusunda bir uyarı yayınladı. Çinli müşterileri ürünleri iade etmeye çağırdı.

Tayvan’da Gıda ve İlaç Dairesi, Kobayashi tarafından yapılanlar da dahil olmak üzere beni koji içeren 150’den fazla ürünün ithalatını askıya aldı.

Ve Singapur’da yetkililer, üretimde beni koji kullanan Kyoto merkezli Takara Shuzo’nun köpüklü sake (bir tür pirinç şarabı) ürününü geri çağırdı.