geo5 son dakika haberler

Paskalya etkinliğine giden otobüsün uçurumdan düşmesiyle Güney Afrika’da 45 kişi hayatını kaybetti

0
12

Güney Afrika’nın Limpopo eyaletinde Paskalya konferansına giden bir otobüsün Perşembe günü uçurumdan düşmesi sonucu onlarca kişi hayatını kaybetti.

Ülkenin ulaştırma bakanlığı yaptığı açıklamada, kazada 45 kişinin öldüğünü ve bir kişinin ağır yaralandığını duyurdu.

Güney Afrika Yayın Kurumu’nun (SABC) haberine göre, hayatta kalan tek kişi hastaneye kaldırılan sekiz yaşında bir kız çocuğu.

SABC’ye göre, yolcular, komşu ülke Botswana’nın başkenti Gaborone’den bir kiliseye Paskalya konferansı için seyahat eden hacı adaylarıydı.

Kaza, Mokopane ile Marken arasındaki Mamatlakala dağ geçidinde meydana geldi. Otobüsün düştükten sonra alev aldığı bildirildi.

Kazanın nedeni araştırılıyor.

İl ulaştırma bakanlığı yaptığı açıklamada, “Haberlere göre, sürücü kontrolü kaybetti ve otobüs kayalık bir zemine düşerek yaklaşık 50 metrelik köprünün altında alev aldı” dedi.

Yapılan açıklamaya göre, hayatını kaybeden yolcuların cesetlerini çıkarma çalışmaları devam ediyor.

Yerel yönetim, “Bazı cesetler tanınmayacak şekilde yandı” dedi. “Diğerleri enkazın içine sıkışmış durumda ve diğerleri de olay yerinde etrafa saçılmış halde” diye ekledi.

Yayıncıya göre, Güney Afrika Ulaştırma Bakanı Sindisiwe Chikunga, hükümetin cesetleri Botswana’ya geri göndereceğini söyledi.

Chikunga yaptığı açıklamada, “Mamatlakala yakınlarında meydana gelen trajik otobüs kazasından etkilenen ailelere en içten taziyelerimi iletiyorum. Bu zor zamanda düşüncelerimiz ve dualarımız sizinle. Bu Paskalya hafta sonunda daha fazla insan yollarda olduğundan, her zaman sorumlu sürücülüğü ve daha fazla dikkatli olmayı teşvik etmeye devam ediyoruz,” dedi.