geo5 son dakika haberler

Yeni Petrol ve Doğalgaz Faaliyetlerindeki Ani Yükseliş, Paris İklim Hedeflerinin Çöküşünü Hızlandırıyor

0
35
  • Rapor: Dünyanın fosil yakıt üreticileri, on yılın sonuna kadar yeni onaylanan projelerden çıkartılacak petrol ve gaz miktarını neredeyse dört katına çıkarma yolunda

Dünyanın fosil yakıt üreticileri, bu on yılın sonuna kadar yeni onaylanan projelerden çıkartılan petrol ve gaz miktarını neredeyse dört katına çıkarma yolunda. Yeni bir rapora göre, ABD bu faaliyet patlamasında başı çekiyor ve bu durum mutabık kalınan iklim hedeflerini alt üst etme tehdidi oluşturuyor.

Gezegenin sanayi öncesi döneme kıyasla 1.5C (2.7F) küresel ısınmayı aşmaktan kaçınması için yeni petrol ve doğalgaz altyapısına ihtiyaç olmadığını Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) daha önce belirtmişti. Bilim insanları, Paris iklim anlaşmasında hükümetler tarafından mutabık kalınan bu ısınma eşiğine ulaşılmasının sıcak hava dalgaları, seller, kuraklık vb. olumsuz etkilerin daha da kötüleşmesine yol açacağı konusunda uyardı.

Ancak IEA’nın 2021’deki açıklamasından bu yana, ülkeler ve büyük fosil yakıt şirketleri yoğun yeni petrol ve doğalgaz faaliyetlerinde ilerleme kaydetti. San Francisco merkezli sivil toplum kuruluşu Global Energy Monitor’ün yeni raporuna göre, bu noktadan itibaren, ileride sondaj için en az 20 milyar varil petrol eşdeğeri yeni petrol ve doğalgaz keşfedildi.

Geçtiğimiz yıl, keşfin ardından en az 20 petrol ve doğalgaz yatağı çıkarılmaya hazır hale getirilip onaylandı ve bu süreç 8 milyar varil petrol eşdeğerinin çıkarılmasına izin verdi. Rapora göre, fosil yakıt endüstrisi bu on yılın sonuna kadar neredeyse bu miktarın dört katı (31 milyar varil petrol eşdeğeri) miktarı 64 yeni petrol ve doğalgaz alanında çıkarmayı hedefliyor.

Raporda, son altı yıldır tarihte görülmemiş miktarda ham petrol üretimi yaparak bu konuda öncülük eden ABD’nin 2022 ve 2023’te de yeni petrol ve doğalgaz projelerine liderlik ettiği belirtiliyor. Rapora göre, Guyana ikinci sırada yer alırken, Amerika kıtası, geçtiğimiz iki yıl içinde onaylanan tüm yeni petrol projelerinin %40’ına ev sahipliği yapıyor.

Yeni petrol ve doğalgaz arayışını en ufak şekilde dahi yavaşlatamamak, dünyanın 1,5C’nin altında kalmasına dair zaten zayıf olan umutlara ölümcül bir darbe riskini ortaya çıkarıyor. Bilim insanlarına göre, 1.5C sınırı on yıl içinde aşılacak.

Bu gelişmeler, büyük petrol ve doğalgaz şirketlerinin gezegeni ısıtan emisyonları azaltma konusundaki kendi hedeflerini kaçırması ya da sulandırmasıyla aynı döneme denk geldi. Geçtiğimiz günlerde Teksas’ta düzenlenen bir sektör konferansında, dünyanın en büyük petrol şirketi Saudi Aramco’nun patronu, insanların petrol ve doğalgazı aşamalı olarak bırakma “fantezisinden vazgeçmesi” gerektiğini söyledi.

Global Energy Monitor’de küresel petrol ve doğal gaz çıkarma takipçisinin proje yöneticisi Scott Zimmerman, “1.5C ile uyumlu hiçbir yeni petrol ve doğalgaz sahasının bulunmamasına da işaret eden net ve sürekli uyarılara rağmen, endüstri yeni projeler keşfetmeye ve onaylamaya devam ediyor,” dedi. “Hayal kırıklığı yaratıyor. İklim hedeflerine arz tarafında bağlılık eksikliğini gösteriyor.”

Zaten faaliyette olan petrol ve doğalgaz altyapısı, dünyayı 1.5C’nin ötesine itecek kadar yeterli olacak. Yeni rapora göre, 2021 IEA raporundan bu yana 16 milyar varil petrol eşdeğeri ile toplamda 45 proje tamamen onaylandı. Bu rapor büyük ihtimalle gelecek emisyonları eksik gösteriyor çünkü fracking gibi ‘geleneksel olmayan’ çıkarma yöntemlerini içermiyor.

ABD yeni keşiflerle petrol ve doğalgaz alanındaki köklü konumunu korurken, artık fosil yakıt üreticileri tarafından dünyanın yeni bölgeleri gözüne kestiriliyor ve Güney Amerika ile Afrika önümüzdeki projeler için önemli noktalar haline geliyor. Geçtiğimiz iki yılda önemli miktarda petrol ve doğalgaz keşfeden 22 ülke arasında, Kıbrıs, Guyana, Namibya ve Zimbabwe yakın zamana kadar az miktarda hatta hiç petrol ve doğalgaz üretmemesine rağmen keşiflerin üçte birinden fazlasını yaptılar.

623 milyar metreküp doğalgaz içerdiği bildirilen İran’daki Şahini gaz sahası, geçtiğimiz iki yılın en büyük tek keşfi oldu. Bunu TotalEnergies’ in Namibya’daki Venus projesi takip etti. Alaska’daki Pantheon Resources tarafından yönetilen Kodiak projesi, potansiyel en büyük üçüncü yeni petrol ve doğalgaz yatağı olarak öne çıkıyor.

Zimmerman, “Petrol ve doğalgaz üreticileri, yeni alanlar keşfetmeye ve geliştirmeye devam etmek için her türlü sebebi öne sürdüler, ancak hiçbiri geçerli değil” dedi. “Bilim açık: Yeni bir petrol ve doğalgaz sahası olamaz. Aksi halde gezegenin kaldırabileceğinin ötesine itilecek.”