geo5 son dakika haberler

İklim Değişimi Mahsulleri Vurdukça Kakao Gibi Ürünlerde Verimi Çok Düşürdü

0
12

Çikolatanın çoğu Batı Afrika’da yetiştirilen kakaodan yapılır, ancak nemli bir sıcak hava dalgası mahsulleri patlattı ve verimi büyük ölçüde düşürdü. Uzmanlar, insan kaynaklı iklim değişikliğinin aşırı sıcağı 10 kat daha olası hale getirdiğini söylüyor. Hangisi? bazı popüler yumurtaların fiyatlarının %50 veya daha fazla arttığını buldu.

Sıcak hava dalgasının neden olduğu kakao kıtlığı, fiyatları bu hafta neredeyse bir ton başına 8.500 $’a (6.700 £) kadar yükseltti. Kakao ağaçları iklimdeki değişikliklere karşı özellikle hassastır. Ekvator çevresinde sadece yaklaşık 20 derecelik dar bir şeritte büyürler.

Küresel üretimin çoğu Batı Afrika’da yoğunlaşmıştır. 2023 yılında Fildişi Sahili ve Gana’dan İngiltere’ye 127 milyon sterlin değerinde 58 milyon kilogram kakao çekirdeği ithal edildi ve Birleşik Krallık’ın kakao çekirdeğinin %85’i Fildişi Sahili’nden geliyor. Ancak, bu yıl şubat ayından bu yana Batı Afrika bölgesini şiddetli kuraklık koşulları vuruyor.

Bu, Fildişi Sahili ve Gana gibi ülkelerde rekorları kıran 40 santigrat derecenin üzerine çıkan sıcaklıkların neden olduğu bir durum. İnsan kaynaklı sera gazı emisyonlarının 10 kat daha olası hale getirdiğini bulan, Imperial College London’da bulunan World Weather Attribution grubu tarafından olağanüstü yüksek sıcaklıklar tespit edildi.

Çalışmaları, dünya hızla fosil yakıt kullanımını azaltmadığı takdirde, Batı Afrika’nın yaklaşık her iki yılda bir benzer sıcak hava dalgaları yaşayacağını ortaya koydu. Çalışmanın yazarlarından Cape Town Üniversitesi’nden Izadine Pinto, “Fildişi Sahili’ndeki çiftçilerin sıcağın kakao mahsulünü zayıflattığına dair raporlar vardı” dedi.

Yüksek sıcaklıkların buharlaşma oranını artırarak mahsulleri yeterli nemden mahrum bıraktığını kaydetti. Mahsulleri etkileyen bir diğer faktör de El Niño idi. Bu, tropikal Pasifik’teki hava modellerinde tekrar eden, doğal bir dalgalanmadır ve küresel sıcaklıkları yükseltir ve bazı yerlerde aşırı hava koşullarına yol açabilir. Geçen yıl Haziran ayından bu yana güçlü bir El Niño aktiftir.

Imperial College’daki Grantham Enstitüsünde aşırı hava koşulları uzmanı Ben Clarke, El Niño yıllarının genellikle çiftçiler için zorluklar yarattığını, ancak küresel ısınmanın bu değişiklikleri daha da kötüleştirdiğini söyledi. Clarke, “Fosil yakıt kullanımı nedeniyle iklim değişikliği, birçok bölgede bu doğal zorluğu giderek artırıyor. Daha aşırı koşulları körüklüyor, hasadı yok ediyor ve gıda maliyetlerini herkes için daha yüksek hale getiriyor” dedi.

Kuraklık, kakao yetiştiricilerini etkileyen tek faktör değil. Hem Fildişi Sahili hem de Gana, aşırı bir hava koşullarıyla sarsıldı. Geçtiğimiz yılın Aralık ayında her iki ülke de yoğun yağışlar yaşadı. Batı Afrika’daki toplam yağış, yılın ortalamasının iki katından fazlaydı. Yaş ve nemli koşullar, siyah pod hastalığı adı verilen mantar enfeksiyonunun gelişmesine ve kakao çekirdeklerini ağaçlarda çürütmesine izin verdi.

Bu farklı aşırı olayların sonucu aynı oldu – kakao fiyatı geçen yılın aynı dönemine göre üç kattan fazla arttı ve son üç ayda iki katına çıktı. Çikolata üreticileri genellikle çekirdekleri aylar öncesinden satın alırlar, ancak hızla yükselen fiyatlar artık mağazalardaki fiyatları da etkilemeye başlıyor.

Çikolata üreticisi Lindt & Spruengli’den Martin Hug, bu ayın başlarında şehir analistlerine “Fiyat artışlarını çoktan duyuran birçok firma var. Biz de bu grubun bir parçasıyız” dedi. Şubat ayında, Cadbury markasının sahibi olan Mondelez şirketi ve Amerikalı çikolata üreticisi Hershey, yükselen kakao fiyatlarının çikolatanın fiyatını artırabileceği konusunda çoktan uyarıda bulunmuştu.

Bu fiyat dalgalanmalarının en büyük yükünü kakao yetiştiren çiftçiler hissediyor. Batı Afrika kakao kuşağında, geçimlerinin çoğunu bu emek yoğun ürüne bağlayan yaklaşık iki milyon küçük çiftçi olduğu tahmin ediliyor.

Enerji ve İklim İstihbarat Birimi’nde analist olan Amber Sawyer, İngiltere gibi zengin ülkelerin, çiftçilerinin aşırı hava koşullarına daha iyi başa çıkmalarına yardımcı olmak için gelişmekte olan ülkelere mali ve teknik destek sağlayabileceğini belirtti. Ancak, “iklim değişikliği kötüleştikçe, geçim kaynaklarını korumak ve İngiltere’ye kakao çekirdekleri akışını sürdürmek için şüphesiz daha fazla desteğe ihtiyaç duyulacaktır” diye de uyardı.