geo5 son dakika haberler

Boeing CEO’su Dave Calhoun Şirketin Karşılaştığı Güvenlik Krizi Nedeniyle Görevden Ayrılacak

0
13

Boeing’in CEO’su Dave Calhoun, şirketin güvenlik sicilini sarsan derinleşen bir krizin ortasında yıl sonunda ayrılacak.

Boeing ayrıca, ticari uçaklar bölümünün başkanının derhal emekli olacağını ve yönetim kurulu başkanının yeniden seçilmeyeceğini söyledi.

Firma, Ocak ayında kalkıştan kısa bir süre sonra kullanılmayan bir kapının Boeing 737 Max’ten uçması sonrası baskı altında.

Olayda yaralanan olmadı, ancak şirketin güvenlik ve kalite kontrol standartları yeniden mercek altına alındı.

Calhoun, Boeing’in tarihindeki en büyük skandallardan birinin ardından önceki patron Dennis Muilenburg’un görevden alınmasından sonra 2020’nin başlarında CEO görevini üstlendi.

Beş aylık kısa bir süre içinde, 346 yolcu ve mürettebatın hayatına mal olan, hemen hemen aynı iki kazada yepyeni iki 737 Max uçağı kaybedilmişti.

O sırada yönetim kurulu üyesi olan Calhoun, CEO yapıldıktan sonra Boeing’in “güvenlik kültürünü” güçlendirme ve “güveni yeniden inşa etme” sözü verdi.

Ancak bu yılın Ocak ayında, Portland Uluslararası Havalimanı’ndan kalkıştan kısa bir süre sonra Alaska Havayollarına ait yeni bir Boeing 737 Max’in kullanılmayan bir acil çıkış kapısı koptu.

ABD Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu’nun ilk raporu, kapıyı uçağa sağlam bir şekilde bağlaması gereken dört cıvatanın takılmadığı sonucuna vardı. Boeing, olayın kendisiyle ilgili bir ceza soruşturmasıyla ve uçaktaki yolcuların açtığı davalarla karşı karşıya.

Birçok analist, Boeing’in liderliğinde bir değişikliğin geciktiğini söyledi.

CFRA Research’teki hisse senedi analisti Stewart Glickman, “Zirvede bir sarsıntı gerekli” dedi ve mevcut krizin şirketin kurum kültüründeki sorunlardan kaynaklandığına inandığını ve yalnızca yeni bakış açılarının bunu düzeltebileceğini ekledi.

“Kültürü içeriden gelen seslerle değiştiremeyeceğinizi düşünüyorum çünkü bunun çok uzun süredir bu şirketin çalışma şekli olduğuna inanıyorum.”

Calhoun, Pazartesi günü personele yazdığı bir mektupta, Alaska Havayolları olayını Boeing için bir “dönüm noktası” olarak nitelendirdi ve buna “alçakgönüllülük ve tam şeffaflıkla” yanıt vermek zorunda olduklarını söyledi.

“Dünyanın gözü üzerimizde ve bu zor durumdan daha iyi bir şirket olarak çıkacağımızı biliyorum” dedi.

Renton, Washington’daki Boeing’in 737 fabrikasında eski üst düzey yönetici olan hava güvenliği kampanyacısı Ed Pierson, Calhoun’un şirketin güvenliğini artırmak için yıllara sahip olduğunu söyledi.

Şu anda Havacılık Güvenliği Vakfı’nın yönetici direktörü olan Pierson, “Peş peşe başarısızlıklar yaşandı” dedi.

“Şirket çok daha iyi bir liderliği hak ediyor ve bu uçaklara binen insanlar çok daha iyi bir liderliği hak ediyor.”

Bu sorunlar, Boeing’in havayolu müşterileri ve Washington’daki düzenleyicilerle olan ilişkilerini test etmiş ve şirketin kurum kültürünün hızla üretim üzerinde, güvenlikten önde odaklandığı endişelerini yeniden canlandırmıştı.

Federal Havacılık İdaresi bu ayın başlarında yaptığı açıklamada, Boeing’in tedarikçisi Spirit Aerosystems ile 737 Max üretim sürecinin altı haftalık denetiminin, “şirketlerin üretim kalite kontrol gerekliliklerine uymadığı birçok durumu” ortaya çıkardığını açıklamıştı.

Bir uzman panel tarafından Boeing’in güvenlik kültürüyle ilgili hazırlanan başka bir rapor, üst düzey yönetim ile normal personel arasında bir “kopukluk” ve personel arasında sorunları bildirme konusunda tereddüt işaretleri olduğunu ortaya koydu.

2018 ve 2019 Ekim aylarındaki iki uçak kazasından sonra, arızalı uçuş kontrol yazılımının kazalara neden olduğu keşfedildi. Boeing, ayrıntılarını düzenleyicilerden gizlemekle suçlandı.

Şirket, dolandırıcılığı çözmek için 2.5 milyar dolar ödemeyi kabul etti ve aldatmayı itiraf etti, ancak daha sonraki duruşmalarda resmi olarak suçsuz olduğunu iddia etti. Ardından, kârı yolcuların hayatından üstün tuttuğuna dair yaygın suçlamalarla karşı karşıya kaldı.

Oğlu Sam, Etiyopya Havayolları 737 Max’in 2019’da düşmesi sonucu hayatını kaybeden Mark Pegram, Calhoun’un yatırımcıların duymak istediklerini söylemek için getirilmiş gibi göründüğünü ve uçakların gökten düşmesine neden olan sorunları çözmediğini ifade etti. .

Değişiklikten memnun olduğunu, ancak bu kadar uzun sürmesinden dolayı hayal kırıklığına uğradığını söyledi ve bir süredir bu değişimi beklediklerini dile getirdi.

Boeing’deki kriz, dünyanın iki büyük jet üreticisinden biri olan şirketin sorunları çözmeye çalışmak için üretim hatlarını yavaşlatmasıyla, seyahat endüstrisinde daha geniş çaplı bir aksamaya neden oldu.

Ryanair de dahil olmak üzere havayolları, gecikmeli uçak teslimatlarıyla karşı karşıya kaldıklarından daha yüksek bilet fiyatları ve daha sınırlı uçuş tarifeleri konusunda uyardı.

Pazartesi günü Ryanair’in CEO’su Michael O’Leary, şirketin Boeing’deki yönetim değişikliklerini, özellikle de ticari havayolları bölümü başkanlığından derhal ayrılan Stan Deal’ın ayrılığını memnuniyetle karşıladığını söyledi.

O’Leary, “