geo5 son dakika haberler

İngiltere, “finfluencer”ların Dolandırıcılıklarını Azaltmak İçin Kripto ve Diğer Yatırımlar Hakkındaki “Meme”leri Düzenliyor

0
12
  • Mali Davranış Otoritesi (FCA), Salı günü yaptığı açıklamada, finansal ürünler için yapılan tüm pazarlama faaliyetlerinin (“meme”lerle ifade edilenler dahil) adil, açık ve yanıltıcı olmaması gerektiğini söyledi.
  • Düzenleyici kurum, finansal influencer’ların veya “finfluencer”ların, finansal ürünler hakkında reklam ve “meme”ler yapabilmeleri için FCA tarafından atanan bir temsilcinin onayını alması gerektiğini söyledi.
  • Düzenleyici, “meme” kullanımının kripto para endüstrisinde özellikle yaygın olduğunu ve bu “meme”lerin genellikle Telegram ve Reddit gibi platformlarda paylaşıldığını söyledi.

 

İngiltere’nin finansal hizmetler düzenleyicisi, artan dolandırıcılıkla mücadele etmek için, kripto paralar ve diğer yatırımlar hakkında “meme” yapan finansal hizmet şirketleri ve sosyal medya influencer’ları için yönergeler yayınladı.

Mali Davranış Otoritesi, Salı günü yaptığı açıklamada, finansal ürünler için yapılan tüm pazarlama faaliyetlerinin (“meme”lerle ifade edilenler dahil) adil, açık ve yanıltıcı olmaması gerektiğini söyledi.

FCA, finansal ürünler ve hizmetler hakkında reklam ve “meme”ler yayınlamadan önce, finansal sosyal medya influencer’ların veya “finfluencer”ların FCA tarafından atanan bir temsilcinin onayını alması gerektiğini açıkladı.

FCA’da tüketici yatırımları direktörü Lucy Castledine, Salı günü yaptığı açıklamada, “Promosyonlar sadece beğenileri değil, yasaları da kapsar. Finansal ürünleri yasadışı olarak tanıtanlara karşı harekete geçeceğiz” dedi.

“Sosyal medya, karmaşık ürünleri tanıtmak için her zaman en iyi yer olmayabilir. Firmalar, sınırlı karakter veya alan sunan bir platformun bunu yapmak için doğru yer olup olmadığını düşünmelidir.”

FCA, 2022 yılında finansal hizmetler hakkında 10.000’den fazla yanıltıcı reklamı kaldırdığını söyledi.

Kripto Memeler

Düzenleyici, “meme” kullanımının kripto para endüstrisinde özellikle yaygın olduğunu söyledi.

Kripto “meme”leri, özellikle dijital para meraklılarının popüler bir platformu olan Telegram’da yaygındır. Reddit, kriptonun yaygın olarak tartışıldığı başka bir yerdir.

FCA, Reddit ve Telegram gibi sohbet odalarında belirli yatırımları övmek için “meme”lerden yararlanılan promosyon kampanyaları gözlemlediğini açıkladı.

Sohbet odaları ve forumların kullanıcıları, bu kanallardaki finansal promosyonların FCA kurallarına tabi olacağının farkında olmalıdır.

Bu hareket, FCA’nın artan finansal dolandırıcılık vakalarıyla mücadelesinin bir parçasıdır. Daha fazla tüketici bankacılık ve yatırım ihtiyaçları için çevrimiçi platformlara yöneldiğinden, Covid-19 pandemisi sırasında dolandırıcılık vakaları keskin bir şekilde arttı.

FCA, özellikle kripto para reklamları konusunda agresif bir duruş sergiledi. Ekim 2023’te, FCA, Birleşik Krallık’ta kripto yatırımlarının tanıtımını yapmak isteyen firmaların düzenleyici kurum tarafından yetkilendirilmesini veya kayıtlı olmasını veya pazarlama faaliyetlerinin onaylanmış bir firma tarafından yapılmasını zorunlu hale getirdi.