geo5 son dakika haberler

Jake Gyllenhaal, Christopher Nolan’ın Kendisine Batman Rolünü Kaybettiğini Söylemek İçin Şahsen Aradığını ve Bunun ‘Oldukça Harika’ Olduğunu Söyledi

0
36

Jake Gyllenhaal kısa süre önce “The Howard Stern Show” programında, son seçme turlarında iki büyük rolü kaybetme deneyimi hakkında konuştu: Christopher Nolan’ın “Batman Begins” filmindeki Batman ve Baz Luhrmann’ın “Moulin Rouge!” filmindeki Christian rolü. İkinci filmde seçme süreci Gyllenhaal, Heath Ledger ve Ewan McGregor arasındaydı. Gyllenhaal, daha sonra “Brokeback Mountain” filminde rol arkadaşı olacak olan Ledger’ı ilk kez burada duydu.

Gyllenhaal, “Rolü alamayınca hissettiğim şey hayal kırıklığıydı. Hem Heath hem de ben hayal kırıklığına uğradık” dedi. “Ama bu Ewan McGregor’ın rolü. ‘Başka bir tane var. Başka bir seçmeye katılmayı deneyebilirim’ demeyi öğreniyorsun. Bu tutumu sürdürüyorsun.”

Gyllenhaal, “Moulin Rouge!” projesinden birkaç yıl sonra “Batman Begins” rolünü kaybettiğinde de bu sağlıklı zihniyeti korudu. “Batman Begins”in hikayesini bulan ve senaryoyu Nolan ile birlikte yazan David S. Goyer, kısa süre önce Gyllenhaal’ın Nolan’ın üçlemesinde Batman’i oynamak için kendi kişisel favorisi olduğu yönündeki söylentileri doğruladı. Bu rolü nihayetinde Christian Bale kazandı.

Gyllenhaal, “[Nolan’ın] övgüsüne ve Baz [Luhrmann’ın] övgüsüne, bu iki yönetmen de beni şahsen arayıp [rolü alamadığımı] söylediler” dedi. “Ve sana nedenini söyleyecekler. Bu noktaya geldiğinizde, bir rolü potansiyel olarak almanız konusunda gerçek bir meşruiyet vardır. Sana ‘Ah, çok teşekkürler’ demeyecekler. Diyecekler ki: ‘Sende, rolde gerçekten istediğim bazı yönleri gördüm ve bunlar harika, ama sonuçta ben bu yönde ilerlemeyi seçtim çünkü bu rol karşındaki kişiyle daha iyi uyuyor. Saçlarının rengi, boyu, her neyse! Bunların hepsi, üzerinde durmaya çalıştığınız zaman işe yaramayan, sağlıksız açıklanamaz faktörler.”

Aktör sözlerine şöyle devam etti: “Ben sadece şöyle diyorum: ‘Ne kadar ileri gittiğine bak! O yüzden devam etmeye çalış.’ Benim hissettiğim buydu. Christopher Nolan’dan bir telefon aldığımı ve şöyle düşündüğümü hatırlıyorum: ‘Christopher Nolan’dan şahsen bir telefon aldım. Bu oldukça harika. Oldukça ileri gittim. ‘Emin değiller’ dedikleri noktadan, bu film için seni gerçekten düşündüklerini söyleyen bir telefona kadar ulaştım. O yüzden tamam, devam etmeliyim. Sadece devam etmeliyim’ dedim.”

Gyllenhaal, Nolan’ın kendisini “Batman Begins” için değerlendirmesi sırasında “The Day After Tomorrow” adlı felaket filminden geliyordu. Gyllenhaal, Caped Crusader’ı (Batman) oynayamasada, bu rolü kaybetmesi, Nolan’ın çizgi roman film projesiyle aynı yıl vizyona giren “Brokeback Mountain” ve “Jarhead” gibi beğenilen filmleri üstlenmesinin kapısını açtı. Gyllenhaal kısa süre önce Screen Rant’a verdiği röportajda Batman’i oynamakla hala ilgilendiğini söyledi.

Gyllenhaal, “Ah dostum, bu klasik bir [rol]. Bu bir onur” diye yanıtladı. “Geçmişte diğer harika oyuncuların oynadığı rollerden bahsetmişken… Bunu düşündüğümde, Denzel Washington ile ‘Othello’da Iago’yu oynayacağım ve bu rolü tarih boyunca oynayan oyuncuların geçmişini düşünüyorum. Bu da beni korkutuyor. Yani bu şu an üzerinde çalıştığım ilk seviye. Ama tabii ki, her zaman bir onur olur. Bu tür şeyler ve roller klasiktir.”