geo5 son dakika haberler

Shark Tank yıldızı Barbara Corcoran’un Geri Dönüş Hikayesi ve Duygusal Zekanın Gücü

0
17

Shark Tank yıldızı Barbara Corcoran, LinkedIn CEO’su Ryan Roslansky ile yaptığı röportajda gür bir sesle önemli bir mesaj iletti. Röportaj Corcoran’ın hayatından güçlü derslerle doluydu, ancak bir hikaye açık ara öne çıktı: Shark Tank’ın onu tek bir bölüm bile çekmeden “kovduğu” zaman.

Corcoran, kendisini Shark Tank adlı yeni bir programa davet eden bir kadından telefon aldığını söyledi. Heyecanlanan Corcoran hemen kabul etti. Hemen alışverişe gitti, yeni kıyafetler ve imza atmalık malzemeler aldı. Arkadaşlarına heyecanla, “Hollywood’a gidiyorum!” dedi.

Ardından, Corcoran korkunç bir telefon aldı ve ona “fikirlerini değiştirdiklerini” ve yerini başka bir kadına vermeye karar verdiklerini söylediler.

Corcoran, “Buna inanamadım,” dedi. “[Eski kocamın] sekreterimle evlendiğini söylemesiyle aynıydı.”

Telefonu kapattıktan sonra Corcoran’ın “yıkıldığını” söylüyor. Ancak kendine acımak için bir dakika ayırdıktan sonra, durumu kendi çözmeye karar verdi.

Corcoran doğrudan Shark Tank’ın yaratıcısı Mark Burnett’e bir e-posta yazdı.

Corcoran, “Sevgili Mark, reddedilmeni bir şans tılsımı olarak görüyorum,” diyor. “Reddedildikten sonra başıma hep güzel şeyler geliyor.”

Corcoran daha sonra kanıt olarak birden fazla hikaye detaylandırdı. Donald Trump’ın ona 4 milyon dolarlık komisyonundan bir kuruş bile alamayacağını söylemesinin ardından Corcoran’ın Trump’a dava açtığı ve her kuruşunu aldığı hikayesini de anlattı.

Corcoran, e-postayı şöyle bitirdiğini söylüyor:

“Salı günü o uçakta olmayı bekliyorum. Ve umarım koltuğum için yarışmama izin verirsin.”

Kısa bir süre sonra, Burnett’in sekreteri Corcoran’a yazarak ona koltuk için yarışma şansı verileceğini söyledi.

Gerisi tarih oldu.

Barbara Corcoran’ın eylemleri, duyguları etkili bir şekilde anlama ve yönetme yeteneği olan duygusal zekada güçlü bir ders veriyor. Corcoran’un hikayesinden üç değerli çıkarımı parçalayalım ve bunları kendi işinize nasıl uygulayabileceğinizi görelim. (Bu derste değer bulursanız, her gün bir hafta boyunca duygusal zeka geliştirmek için yeni bir ipucu sağlayan ücretsiz duygusal zeka kursuma ilgi duyabilirsiniz.)

Olumsuz Duygular Üzerinde Durmayın

Corcoran, bu kritik anda kendisine yardımcı olan bir dersi çalışanlarından öğrendiğine inanıyor.

Corcoran, “Yıllar boyunca satış elemanlarımdan en büyük satış elemanlarının kendilerine acımak için daha az zaman harcadıklarını öğrendim,” dedi. “Herkes gibi onlar da darbeler alıyorlar ama kendilerine fazla zaman tanımıyorlar.”

“Kendi kişiliğimde onları taklit ediyorum. Mark Burnett’e yaptıklarım için gerçekten onların örneğini örnek alıyorum.”

Bu sadece etkili satış elemanları için değil.

Herkes başarısızlığı yaşar. Herkesin kötü anları vardır. Ancak duygusal açıdan zeki insanlar, olumsuz duygular üzerinde durmak yerine, onları işleme ve ilerleme yeteneğine sahiptir.

Dendiği gibi: Bir kuşun kafanıza konmasını engelleyemeyebilirsiniz, ama yuva yapmasını engelleyebilirsiniz.

Olumsuz Deneyimleri Motivasyon Olarak Kullanın

Corcoran kendini acındırmak yerine, Burnett’in reddedişini motivasyon olarak kullandı. Daha sonra bu duygu ve hisleri e-postasına kanalize etti.

İşe yaradı. Corcoran sadece kendini motive etmekle kalmadı, hızlı hareketi, güveni ve ustaca hikaye anlatımı Burnett’i fikrini değiştirmeye ve ona bir şans vermeye ikna etti.

Corcoran, bu dersi eski kocası ona sekreteri için onu terk ettiğini söylediğinde öğrendiğini söylüyor. Sonuç olarak, Corcoran, eski kocasıyla birlikte işlettiği işi ikiye böldü ve eski kocası onsuz asla başaramayacağını söyledi.

Corcoran, “Bana terk ederken bu laneti verdiğinde, başarılı olacağımı biliyordum,” dedi. “Sadece ona yanıldığını kanıtlamak için.”

Olumsuz duygular, onları nasıl kullanacağınızı öğrenirseniz faydalı olabilir. Ancak bunu yapmak için, onlarla ne yapacağınıza bilinçli olarak karar vermelisiniz. Corcoran gibi olun ve olumsuz duyguları olumlu eylemler için bir katalizör olarak kullanın.

Kontrol Edebileceklerinize Odaklanın

Corcoran, Burnett’i fikrini değiştirmeye zorlayamayacağını fark etti. Ancak, akıl sağlığı için faydalı olacak şekilde kendini savunabilirdi.

Ve uçağa binip gelerek, Corcoran kendisine Shark Tank’a girme fırsatı verdi.

Bu son etkili bir ders veriyor: Kontrol edemeyeceğiniz şeylere zaman harcayamazsınız. Ancak kontrol edebileceğiniz şeylere odaklanabilir ve buna göre harekete geçebilirsiniz.

Fatura ödemeyi reddeden bir müşteriyle mi uğraşıyorsunuz? Onlara ödeme yapmaları için ikna edici bir neden sunun. Motivasyonunu kaybetmiş bir çalışanınız mı var? Onları dinleyin ve nasıl destekleyebileceğinizi düşünün.

Anahtar kendinize şunu sormaktır: Durumu daha iyi hale getirmek için ne yapabilirim?

Öyleyse, bir dahaki sefere başka birinin eylemleri yüzünden sinirlendiğinizde, Barbara Corcoran’ın stratejisinden bir sayfa alın ve:

  • Olumsuz duygular üzerinde durmayın.
  • Deneyimi motivasyon olarak kullanın.
  • Kontrol edebileceklerinize odaklanın.

Bunu yaparak, bir olumsuzu olumluya çevirecek, duyguları sizin için çalıştıracak ve bu süreçte olumlu sonuçlar elde edeceksiniz.